TERAPIA SZTUKĄ

Na tej stronie znajdziesz wszystko, co mam do powiedzenia w temacie autoterapii sztuką. Znajdziesz tu zestawienie odnośników do moich artykułów, poświęconych artystycznej strony życia z chorobą Parkinsona. Dla mnie autoterapia sztuką ma ogromne znaczenie i to od wielu, wielu lat. Doszłam do wniosku, że nie mogę trzymać tego tylko dla siebie. Dzielę się z Wami, mając nadzieję, że ktoś jeszcze doceni jej wielki wpływ na nastrój, emocje a nawet na stan  fizyczny. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mnie, a dokładniej o tym, co stanęło mi na drodze i to nie raz, o tym jak choroby odbierały mi zbyt wiele, a mi dzięki sztuce udało się trwać i wyrywać do dzisiaj, to zapraszam do lektury mojej historii. To nie jest krótki tekst, a pisze się ciąg dalszy. Pierwsza część poświęcona jest przede wszystkim moim zmaganiom z boreliozą, w drugiej planuję skupić się bardziej na chorobie Parkinsona. 

Znajdziesz tu moje sprawdzone metody autoterapii, inspirowane różnymi technikami. Forma, w jakiej je przedstawiam, co prawda pokazuje w zarysie kolejne kroki, ale nie jest szczegółową instrukcją. Nie mogę i nie chcę narzucać Ci jak masz narysować kółko i gdzie je narysować. Zaufaj sobie, swojej intuicji i wyobraźni, podpowiedzą lepiej niż ja.

Sama uwielbiam autoterapię sztuką i praktykuję ją od wielu lat. Pomogła mi ona przezwyciężyć wiele trudności życiowych oraz poznać lepiej samą siebie. Polecam ją każdemu, kto chce zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz czerpać więcej radości z życia. Poznaj jeszcze inne formy terapii sztuką, o których wspominałam na blogu.

Jeśli tylko chcesz i nie przeszkadza Ci to, że nie jestem z wykształcenia terapeutką, zanurz się ze mną w świat autoterapii sztuką, gdzie każde pociągnięcie pędzla staje się krokiem w stronę równowagi.

Wprowadzenie

  • Autoarteterapia - opisuję tu krótko, na czym polega, jakie są jej zalety, czy trzeba korzystać z pomocy terapeuty, jak zacząć i na co zwracać uwagę.

Twórcze dzienniki jako sposób na autoterapię

  • Twórczy dziennik w 10 krokachjak zacząć prowadzić artystyczny dziennik w 10 prostych krokach. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia ani drogich narzędzi, wystarczy trochę chęci i fantazji!
  • PAJ Park Art Journal, kreatywny dziennik, którego skuteczność sprawdzałam na sobie i jak najbardziej polecam Ci taką formę samoleczenia, nawet jeśli uważasz, że nie masz żadnych umiejętności artystycznych. Szczególnie polecam go osobom walczącym z chorobą Parkinsona.
Czy wiesz co to jest dziennik samoopieki? To narzędzie, które może pomóc zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, poprawić nastrój i poczucie własnej wartości

Uważność w autoterapii sztuką

Uważne i powolne rysowanie w autoterapii sztuką - mojeo doświadczenia i rady, przykładowe ćwiczenia. 

Przykłady autoterapii sztuką   
  • Powolne rysowanie - to coś w rodzaju twórczej uważności, czy nawet medytacji. To czas kiedy rysując odsuwamy wszelkie zmartwienia na bok, a skupiamy się na samym procesie twórczym. I oto właśnie chodzi, o skupieniu się na samym procesie, nie na efekcie końcowym. 
  • Mała sztuka - przerwa na twórczy relaksmoja propozycja twórczego relaksu, na który zawsze można znaleźć odrobinę czasu w tym zagonionym świecie. Nie potrzebujesz do tego kilku wolnych godzin, ani też  specjalistycznych materiałów. (w planach jest rozwinięcie tematu). 
  • Twoja rzeka emocji - weź kartkę z zarysem rzeki (lub narysuj samodzielnie) i zamaluj ją kolorami, które odpowiadają Twoim emocjom. Jeśli nie potrafisz ich dobrze nazwać, skorzystaj z koła emocji.

Rysunki w stylu Neuroart (spis)

Neuroart to rysunki, w których wykorzystuje się elementy neurografiki, czasem Zentangle. Jedna i druga metoda działa relaksująco, sprzyja ćwiczeniu uważności. Poza tym wszelkie prace artystyczne to również dobre ćwiczenie dłoni i to obydwu jednocześnie. Z własnego doświadczenia wiem, jakie jest to istotne, szczególnie w chorobie Parkinsona. 
  • Narysuj  "Złote oko" - dokładna instrukcja i tło do pobrania TUTAJ
  • NeuroZenDala

Neurotangle - proste rysunki na małych kartonikach

Dodatkowy opis TUTAJ

Kolejna lekcja jak rysować Neurotangle

Zdaję sobie sprawę z tego, że to co dla mnie jest proste, dla niektórych może być trudne, zwłaszcza w przypadku osób nigdy wcześniej nie rysujących czy malujących, a jednoczenie z poczuciem nadmiaru kreatywności.  Planuję kilka "lekcji" w bardzo uproszczonej formie rysowania. 

Ważna informacja!

Nie posiadam żadnego wykształcenia uprawniającego do prowadzenia arteterapii. To co prezentuje wynika z własnych obserwacji oraz niewielkiej ilości literatury. Jeśli korzystasz z moich podpowiedzi, inspiracji, robisz to na własną odpowiedzialność. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Neuroart w 6 krokach

24 proste wzory Zentangle

3 zakładki do książki - do pobrania